Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy finansowanie się spółek kapitałem będzie podatkowo bardziej opłacalne

20 lipca 2022 | Rachunkowość | MARIUSZ KUŁAGOWSKI Krzysztof Holke

Pomimo tego, że możliwość odliczenia kosztów finansowania dłużnego przez podatników została istotnie ograniczona dyrektywą ATAD, implementowaną w Polsce m.in. w art. 15c ustawy o CIT, w dalszym ciągu systemy podatkowe państw Unii Europejskiej traktują takie finansowanie w sposób bardziej preferencyjny niż finansowanie kapitałowe.

Na przykład, spółka zaciągając pożyczkę może ująć w kosztach uzyskania przychodów odsetki z nią związane, tym samym obniżając podlegający opodatkowaniu dochód, natomiast podwyższenie kapitału zakładowego i wniesienie wkładów lub pozostawienie zysku w spółce nie spotyka się z podobną korzyścią.

Komisja Europejska widząc tę asymetrię w traktowaniu obydwu form finansowania zaproponowała w maju tego roku projekt dyrektywy, zwanej w skrócie DEBRA (od "The Debt Equity Bias Reduction Allowance”). Celem zaproponowanej dyrektywy jest w szczególności zachęcenie podatników do korzystania z finansowania własnego, które – zdaniem Komisji – korzystnie wpływa na stabilność i odporność unijnej gospodarki, a także zwiększenie jego dostępności. Za cel proponowanych przepisów Komisja przyjmuje również przeciwdziałanie nadużyciom mogącym się pojawić przy jednostronnym wprowadzaniu podobnych mechanizmów podatkowych przez poszczególne państwa członkowskie.

Ulga kapitałowa

Podstawową instytucją, którą przewidują przepisy projektu dyrektywy jest ulga kapitałowa. Unijny projektodawca przewiduje, że ma ona być dostępna dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych, z wyłączeniem jednak określonych instytucji finansowych. Warunkiem przyznania ulgi kapitałowej będzie wzrost kapitału własnego netto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12322

Wydanie: 12322

Spis treści

Komunikaty+drobne

Zamów abonament